Francesca di rimini

Deepsea - potápění v Chorvatsku

V noci z druhého na třetího ledna 1944 při noční hlídce Šibenským souostrovím, objevily dvě lodě britského námořnictva (torpédovka MGB-662″ a torpédový člun “MTB-649) zakotvenou třístěžňovou, motorovou plachetnici Franceca da Rimini (postavena 1942, 281 BRT).

Francesca di rimini vyplula ze Zadaru směr Šibenik a dále do Splitu a nejspíše na noc zakotvila v blízkosti ostrova Kaprije. Patrolní lodě ihned zahájily palbu, a během chvíle zapálili celou loď. Na lodi se nacházelo dvacet pět německých vojáků, několik německých důstojníků a devět italských námořníků. Loď převážela 320 tun munice, převážně dělostřelecké granáty ráže 105mm, 10 tun potravin a 15 tun vojenských dek. Na lodi se dále nacházel jeden vojenský náklaďák a jeden motocykl se sajdkárou. Při těžkém odstřelování došlo k velké explozi (která byla vidět přes celý ostrov) došlo k průniku vody a k nezadržitelnému potopení které trvalo necelých třicet minut. Z lodi se zachránilo dvanáct námořníku-vojáků kteří měli být údajně popraveni partyzány na ostrově Kaprije.

Dnes leží vrak lodi cca 400 metrů od ostrova Kaprije na hloubce více než 40 metrů. Na lodi zůstal ještě jeden stěžeň, zbylé dva byly zlomeny nejspíše tažnými sítěmi rybářů. Na zádi se nachází jeden čtyřhlavňový kulomet ráže 20 mm a druhý kulomet utržený ze stěžně leží na hloubce 59 metrů. V nákladových prostorách se nachází obrovské množství munice a beden s rozbuškami. Po přídi jsou rozházeny náboje 20 mm, které nejspíše spadly na palubu při utržení stěžňového, kulometného hnízda.